Dünya

Şaşırtıcı araştırma: Filler birbirlerine isimleriyle hitap ediyor

Yapılan bilimsel bir çalışma Afrika fillerinin birbirlerine isimleriyle seslendiğini ortaya koydu.

Yayınlanan yeni araştırmaya göre, Afrika filleri birbirlerini çağırıyor ve bireysel isimlere yanıt veriyor . Bu, çok az sayıda vahşi hayvanın yaptığı bir şey.

İsimler, fillerin savana boyunca uzun mesafelerden duyabilecekleri alçak uğultularının bir kısmıdır. Bilim insanları, karmaşık sosyal yapılara ve aile gruplarına sahip, sıklıkla ayrılan ve daha sonra yeniden birleşen hayvanların bireysel isimleri kullanma olasılığının daha yüksek olabileceğine inanıyor.

Araştırmada yer almayan Duke Üniversitesi ekolojisti Stuart Pimm, “Geniş bir aileye bakıyorsanız, ‘Hey Virginia, buraya gel!’ diyebilmeniz gerekir” dedi.

Vahşi hayvanların birbirlerine farklı isimlerle hitap etmesi son derece nadirdir. İnsanların elbette isimleri vardır ve köpeklerimiz isimleri çağrıldığında gelirler. Yavru yunuslar , imza düdüğü adı verilen kendi isimlerini icat ederler ve papağanlar da isimleri kullanabilir.

Bu adlandırma türlerinin her biri, yaşamları boyunca benzersiz yeni sesleri telaffuz etmeyi öğrenme yeteneğine de sahiptir; bu, fillerin de sahip olduğu nadir bir yetenektir.

fil

Nature Ecology & Evolution dergisindeki çalışma için biyologlar, Kenya’nın Samburu Ulusal Koruma Alanı ve Amboseli Ulusal Parkı’nda kaydedilen savan fillerinin seslendirmelerinden oluşan bir ses kütüphanesindeki isimlerin kullanımını tespit etmek için makine öğrenimini kullandılar.

Araştırmacılar, kimin seslendiğini ve kimin yanıt verdiğini gözlemlemek için ciplerdeki filleri takip etti; örneğin, bir annenin bir buzağıya seslenip seslenmediğini veya bir ana reisinin daha sonra aile grubuna yeniden katılan başıboş bir kişiyi çağırıp çağırmadığını.

Sadece ses verilerini analiz eden bilgisayar modeli, muhtemelen isminin dahil edilmesinden dolayı, hangi filin ele alındığını %28 oranında tahmin etti. Anlamsız verilerle beslendiğinde, model çağrıların yalnızca %8’ini doğru şekilde etiketledi.

İnsanlar gibi filler de isim kullanıyor

Çalışma yazarı ve Cornell Üniversitesi biyoloğu Mickey Pardo, “Tıpkı insanlar gibi filler de isim kullanır, ancak muhtemelen ifadelerinin çoğunda isim kullanmazlar, bu nedenle %100 olmasını bekleyemeyiz” dedi.

Fil uğultuları, insanın duyabileceği aralığın altındaki sesleri içerir. Bilim insanları hâlâ seslendirmenin hangi kısmının ismin olduğunu bilmiyor.

 

Kenya‘da vergi artışı uygulamasının ardından binlerce protestocu sokaklara döküldü.

Hipokrat öneriyor: Zeytinyağı tüketmek demansa bağlı ölüm riskini %28 azaltıyor

Haber Merkezi

Kadıköy Postası size en doğru ve en önemli haberleri verecek. WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu