Dünya

ABD: Prigojin’in Uçağı Patlamayla Kasıtlı Düşürüldü

ABD istihbaratına göre Wagner kurucusu Prigojin’in ölümüne neden olan uçak kasıtlı patlama sonucu düşürüldü.

Yevgeniy Prigojin ile dokuz kişinin bulunduğu özel jet, ABD’nin ön istihbarat raporuna göre ‘kasıtlı patlama’ sonucu düşürüldü.

Ön değerlendirmede Yevgeniy Prigojin’in ‘büyük olasılıkla’ hedef alındığını ve olayın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘kendisini eleştirenleri susturmaya yönelik uzun geçmişiyle’ uyuştuğunun görüldüğü ileri sürüldü.

İsimleri açıklanmayan yetkililer Prigojin’in bulunduğu özel jetin düşmesiyle ilgili yaptıkları yorumlarda ‘kasıtlı patlamanın’ nedenine ilişkin detay vermedi.

Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov düzenlediği basın toplantısında Prigojin’in Kremlin’in emriyle öldürüldüğü iddialarına “tamamen yalan” dedi.

Olayla ilgili çok sayıda spekülasyon olduğunu belirten Peskov, “Spekülasyonlar batıda iyi bilinen bir açıdan sunuluyor. Tüm bunlar tamamen yalan. Bu konuyu ele alırken gerçekleri temel almak gerekiyor. Henüz çok fazla gerçek yok. Bunların soruşturma süresince oluşması lazım” diye konuştu.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder da ABD’nin Yevgeniy Prigojin’in öldürüldüğünü düşündüğünü belirterek, “Çeşitli faktörlere dayalı ilk değerlendirmemiz, onun muhtemelen öldürüldüğü yönünde” iddiasında bulunmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, 23 Ağustos’ta California’da gazetecilerin ‘Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu olayın arkasında olup olmadığını’ sorması üzerine, “Rusya’da Putin’in dahil olmadığı çok az şey var ancak bunun cevabını bilecek kadar bilgim henüz yok… Rusya’da uçak kazasında ne olduğunu bilmiyorum ama şaşırmadım” demişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu