Gündem

Avrasya Tüneli-TEM Anadolu Otoyolu Bağlantı Yolu açıldı

Anadolu Yakası'nda, Avrasya Tüneli'ne geçmek isteyen sürücüler için alternatif yol olan Avrasya Tüneli - TEM Anadolu Otoyolu Bağlantı Yolu hizmete açıldı.

Anadolu Yakası’nda trafiği rahatlatacak ve sürücülerin daha kolay Avrasya Tüneli’ne ulaşabileceği Anadolu Otoyolu ve 1. Çevre Yolu üzerindeki 600 metrelik Avrasya Tüneli Bağlantı Yolu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hizmete açıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, bağlantı yolunda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Avrasya Tüneli-TEM Anadolu Otoyolu Bağlantı Yolu hakkında bilgi verildi

İncelemelerin ardından yeni yapılan bağlantı yolu hakkında bilgi veren Ulaştırma ve Alatyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün:

Kartal’dan Maltepe’den TEM Otoyolu’ndan gelerek, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ilerleyen yolumuzun adı O-1. 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden Anadolu istikametine geçtiğimizde E-5, D-400, D-100 ve Uzunçayır kavşağına indiğimiz yol ise O-4. Biz bu ikisinin kesiştiği noktadayız. Buradan Ankara istikametine ve Edirne istikametine gitmek istediğimizde kullandığımız bir nokta, burası trafiğin boğumlandığı nokta. Burada bir eksik vardı. Köprüye gitmeden son çıkış dediğimiz 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne özellikle sabah saatlerinde gitmek istediğimizde Kartal istikametinden Çamlıca yokuşuna geldiğimizde bir yoğunluk başlıyor.

Sürücülerimize Avrasya Tüneli’ne geçebilecekleri bir alternatif yol vermek istedik. Biz TEM Bağlantı Yolu ile D-100 Karayolu’nu yeni bir arter oluşturduk. Fiziksel olarak kendisi küçük 600 metrelik bir kısımda iş yaptık. Mevcut bir U dönüş köprüsü vardı. Kartal’dan gelip Ünalan’a ya da Anadolu Yakasının diğer ilçelerine geçiş sağlayacak bir tünel vardı. Biz bu tüneli geliştirdik.

Kartal’dan geliyorsanız 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yerine E-5’e inebilirsiniz, Uzunçayır’a inebilirsiniz, ya da Kadıköy’e gidebilirsiniz. Karşı tarafa geçmek isteyen Avrasya Tüneli’ne geçebilir. Dolayısı ile iki yönlü bir fayda sağladık. Hem Anadolu yakasında E-5’e inmeden Kadıköy’e geçmek isteyenler için hem de karşıya geçmek isteyenler için bir fayda olduğunu düşünüyorum.

Faydası büyük bir adım

İncelemelerin ardından yeni yapılan bağlantı yolu hakkında bilgi veren Ulaştırma ve Alatyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, “Kartal’dan Maltepe’den TEM Otoyolu’ndan gelerek, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ilerleyen yolumuzun adı O-1. 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden Anadolu istikametine geçtiğimizde E-5, D-400, D-100 ve Uzunçayır kavşağına indiğimiz yol ise O-4. Biz bu ikisinin kesiştiği noktadayız. Buradan Ankara istikametine ve Edirne istikametine gitmek istediğimizde kullandığımız bir nokta, burası trafiğin boğumlandığı nokta. Burada bir eksik vardı. Köprüye gitmeden son çıkış dediğimiz 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne özellikle sabah saatlerinde gitmek istediğimizde Kartal istikametinden Çamlıca yokuşuna geldiğimizde bir yoğunluk başlıyor” dedi.

Eyigün, “Sürücülerimize Avrasya Tüneli’ne geçebilecekleri bir alternatif yol vermek istedik. Biz TEM Bağlantı Yolu ile D-100 Karayolu’nu yeni bir arter oluşturduk. Fiziksel olarak kendisi küçük 600 metrelik bir kısımda iş yaptık. Mevcut bir U dönüş köprüsü vardı. Kartal’dan gelip Ünalan’a ya da Anadolu Yakasının diğer ilçelerine geçiş sağlayacak bir tünel vardı. Biz bu tüneli geliştirdik. Kartal’dan geliyorsanız 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yerine E-5’e inebilirsiniz, Uzunçayır’a inebilirsiniz, ya da Kadıköy’e gidebilirsiniz. Karşı tarafa geçmek isteyen Avrasya Tüneli’ne geçebilir. Dolayısı ile iki yönlü bir fayda sağladık. Hem Anadolu yakasında E-5’e inmeden Kadıköy’e geçmek isteyenler için hem de karşıya geçmek isteyenler için bir fayda olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Kadıköy’de kaza! Şerit değiştirmek isteyen sürücü motosiklete çarptı

National Türk öneriyor: Türkiye sandık başında! Oy kullanma işlemi başladı

Haber Merkezi

Kadıköy Postası size en doğru ve en önemli haberleri verecek. WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu