Yaşam TarzıYiyecekler

Bafra pidesi dünyanın en iyileri arasında

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından Taste Atlas'ın "Dünyanın En İyi Ekmekleri" listesinde ilk iki sıra Bafra ve Samsun pideleri aldı.

Gastronomi dünyasının nabzını tutan Taste Atlas bu kez ‘Dünyanın En İyi Ekmekleri’ listesi hazırladı. Hazırlanan listeye Türkiye damgasını vurdu.

bafra pidesi taste scaled

Samsun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Bafra Pidesi ve Samsun Pidesinin gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın “Dünyanın En İyi Ekmekleri” listesinde ilk iki sırayı aldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Bafra pidesinin lezzeti tescillendi

bafra pidesi

“Bafra Pidesi, Samsun Pidesi. Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır.”

Taste Atlas nedir?

Taste Atlas, dünyanın dört bir yanından geleneksel yemekleri, yerel malzemeleri ve otantik restoranları haritalayan ve belgeleyen çevrimiçi bir gastronomi ansiklopedisidir. Çok çeşitli yiyecek ve içecekler hakkında ayrıntılı bilgi sağlayarak mutfak mirasını ve çeşitliliğini korumayı ve tanıtmayı amaçlamaktadır.

Lezzet Atlası, çeşitli kültürlerden ve bölgelerden çok çeşitli geleneksel yemekleri, malzemeleri ve içecekleri kapsar. Bu öğelerin çoğuna ilişkin açıklamalar, geçmişler ve tarifler içerir.

Web sitesi, kullanıcıların farklı bölgelerin mutfak manzaralarını keşfetmesine olanak tanıyan etkileşimli haritalar sunmaktadır. Bu haritalar, kullanıcıların yerel lezzetleri ve yakındaki otantik restoranları keşfetmesine yardımcı olabilir.

Tat Atlası sıklıkla belirli bir ülke veya bölgedeki en iyi geleneksel yemekler gibi yiyecek ve içeceklerin sıralamasını yayınlar. Bu sıralamalar kullanıcı derecelendirmelerine ve incelemelerine dayanmaktadır.

Taste Atlas, mutfak ayrıntılarına ek olarak, sunduğu yiyeceklerin tarihsel önemi, geleneksel hazırlama yöntemleri ve bölgesel farklılıklar dahil olmak üzere kültürel bağlamını da sağlar.

Yemek tutkunları için bir seyahat rehberi görevi gören site, farklı yerleri ziyaret ederken nerede yemek yenileceği ve nelerin deneneceği konusunda öneriler sunuyor.

Tat Atlası, ister seyahat planlaması, ister mutfak eğitimi olsun, isterse sadece küresel yemek kültürü merakı olsun, geleneksel mutfak dünyasını keşfetmekle ilgilenen herkes için değerli bir kaynaktır.

 

Hipokrat öneriyor: Ekşi mayalı ekmek sağlığa faydalı mı?

Cilt sağlığı herkes için önemlidir. Kış boyunca soğuk ve kapalı ortamlarda geçirilen vakit cildi olumsuz etkiliyor. Yaz mevsimi öncesinde cildinizi ışıl ışıl yapmak ise elinizde…

Haber Merkezi

Kadıköy Postası size en doğru ve en önemli haberleri verecek. WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu