SporFutbol

Fenerbahçe’nin eski sportif direktörü Damien Comolli tutuklandı

Fenerbahçe'de Ali Koç'un ilk döneminde sportif direktörlük yapan Damien Comolli tutuklandı. Damien Comolli son olarak Fransız kulübü Toulouse’un başkanlığını yapıyordu.

Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı isim olan Damien Comolli’nin tutuklandığı açıklandı. Futbolistan’ın haberine göre Fransa Ligue 1 ekiplerinden Toulouse’un başkanlığını yapan Damien Comolli, devam eden ‘sahte menajer’ soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Le Parisien’in haberine göre Comolli son olarak PSG’yi çalıştıran dünyaca ünlü teknik direktör Christophe Galtier’in evlatlık oğlu John Valovic-Galtier’in de adının karışabileceği ‘sahte menajerler’ soruşturması kapsamında göz altına alındı.

Çarşamba günü, sahte spor menajerlerine yönelik bir soruşturma kapsamında futbol dünyasından çok sayıda menajer ve aracı tutuklandı. Bu soruşturmanın merkezinde, Andy Delort’un 2021 yılında OGC Nice’e transferinde rol oynayan John Valovic-Galtier yer alıyor.

Ancak, soruşturmacıların ilgisini çeken başka bir konu daha var. Geçtiğimiz yaz, eski Paris Saint-Germain menajeri Christophe’un bir başka oğlu Jordan Galtier, Toulouse’da Carles Martínez Novell’in yardımcı antrenörlüğüne getirildi. İddiaya göre Toulouse’un başkanı Comolli anlaşmanın bir parçası olarak sahte bir menajer John Valovic-Galtier’i de bu anlaşmaya dahil etti.

Devam eden soruşturma kapsamında dokuz kişi gözaltında tutuluyor. Biri serbest bırakılırken Comolli adli polis tarafından çağrıldı ve bu ay içerisinde yargılanacak.

Damien Comolli kimdir?

Damien Comolli, çeşitli üst düzey futbol kulüplerindeki rolleriyle tanınan bir Fransız futbol yöneticisidir. Futbol direktörü ve spor direktörü de dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulunmuştur. Kariyeri hakkında bazı önemli noktalar şunlardır:

Erken Kariyer : Comolli kariyerine futbol menajerliği ve gözlemcilikle başladı. AS Monaco’da çalıştı ve ardından Arsenal’e geçti ve 1996’dan 2004’e kadar Arsène Wenger’in önemli gözlemcilerinden biriydi.

Tottenham Hotspur : 2005 yılında Futbol Direktörü olarak Tottenham Hotspur’a katıldı. Tottenham’daki görevi sırasında, daha sonra kulüp için önemli figürler haline gelen birkaç oyuncuyu transfer etmekten sorumluydu.

St. Etienne : Comolli, Tottenham’dan ayrıldıktan sonra memleketi Fransa’da AS Saint-Étienne’in sportif direktörü oldu.

Liverpool : Comolli, 2010 yılında Liverpool’a taşındı ve burada Futbol Direktörü olarak terfi etmeden önce Futbol Stratejisi Direktörü olarak görev yaptı. Görev süresi boyunca Luis Suárez ve Jordan Henderson gibi oyuncuların imzaları atıldı.

Fenerbahçe : Comolli, 2018 yılından 2020 yılında istifa edene kadar Türk kulübü Fenerbahçe’de Futbol Direktörü olarak görev yaptı.

Toulouse FC : Comolli, 2020 yılında Fransa’nın Ligue 2 ekiplerinden Toulouse FC’nin başkanlığına atandı.

Comolli, oyuncu alımına yönelik analitik yaklaşımı ve karar alma süreçlerinde veri ve istatistik kullanımıyla tanınır. Kariyeri, oyuncu alım stratejileri ve yönetim kararlarıyla ilgili hem başarılar hem de tartışmalarla damgalanmıştır.

 

Fenerbahçe Beko, 27 yaşındaki Yunan basketbolcu Georgios Papagiannis’in takımdan ayrıldığını duyurdu.

Haber Merkezi

Kadıköy Postası size en doğru ve en önemli haberleri verecek. WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu