Gündem

TSK Mehmetçik Vakfında görev devir teslimi yapıldı

TSK Mehmetçik Vakfında 4 Ağustos 2020 tarihinde başladığı Genel Müdürlük görevini, 3 Ağustos 2023 tarihinde tamamlayan E.Tuğg. Engin DURAK, görevi E.Tuğg. İsmail ŞANLI’ya teslim etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, Anadolu Yakası’nda 1997 yılından bu yana faaliyette bulunan temsilciliğinin ardından, İstanbul’da ikinci temsilciliğini hizmete açmıştı. Avrupa Yakası’nda hizmet verecek olan TSK Mehmetçik Vakfı İstanbul Avrupa Yakası Temsilciliği, geçtiğimiz günlerde TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Tamer Büyükkantarcıoğlu, şehit-gazi çocukları, bağışçılar ve diğer davetlilerin katıldığı bir törenle açılmıştı..

TSK Mehmetçik Vakfı Kuruluşu

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için canlarını hiçe sayarak görev yapan erbaş ve erlerimizden şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybedenlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacıyla 17 Mayıs 1982 tarihinde kurulmuştur.

Ülkemiz ve milletimiz açısından son derece önemli ve yararlı bu Vakfın kurulmasına öncülük eden birçok değerli hamiyetli insan olmakla birlikte, “Mehmetçik Vakfı” adı altında kurulmasını zamanın Gnkur. Per. D. Bşk. Korg. Fuat AVCI önermiştir.

Bu olayın gerçekleşme anını Korg. Fuat AVCI şöyle anlatır:

“Vakfın yasal işlemlerini, hiçbir maddi karşılık beklemeden o zamanlar Ankara 7’nci Noteri olan Sayın İsmet BİLGİN yapmıştı. İsmet Bey Vakıf Senedi’ni Köşkte Devlet Başkanı Org. Sayın Kenan EVREN’e imzalatırken ‘Sayın Devlet Başkanım, müsaade buyurursanız zatıâlinize bir hususu arz etmek istiyorum.

Ben şu kadar sene hakimlik, savcılık ve avukatlık yaptım, şu kadar senedir de noterim, hayatımda şimdi atacağınız imzadan daha ulvi bir imza ve hizmet hatırlamıyorum.’ dedi. Bunun üzerine Devlet Başkanı imzasını atmadan önce odada bulunan Konsey Üyelerine dönerek ‘bakınız Noter Bey ne diyor!’ dedi ve büyük bir keyifle bu tarihi senedi imzaladı.”

TSK Mehmetçik Vakfı Temel Görevleri

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında yaptığı hizmet esnasında; hayatını kaybeden veya sakat kalan erbaş ve erlerin (Uzm. Erbaşlar, uzman jandarmalar ile sözleşmeli erbaş ve erler dışında) kendilerine, eş ve çocuklarına, bakmakla yükümlü oldukları kimselere belirlenen esaslara göre ölüm ve maluliyet yardımı yapmak,
Gazi ve engelli Mehmetçiklerin kendilerine sürekli bakım yardımında bulunmak,
Söz konusu Mehmetçiklerin çocuklarına bakım ve öğrenim desteği sağlamak,
Yardım planına dahil Mehmetçik ve aileleri ile bağışçılara yönelik sosyal destek programları uygulamak,
Yardım planını destekleyen bağış, yatırım ve tanıtım programları ile kendini sürekli geliştirmek ve kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmek,
Bu faaliyetleri ile ülke düzeyinde sosyal adaletin, toplumsal barışın ve ulusal birliğin güçlenmesine katkıda bulunmaktır.

TSK Mehmetçik Vakfı Hedefleri

Bilimsel gelişmeleri takip etmek suretiyle etkin bağış, yardım, yatırım ve tanıtım projeleri ile kendini sürekli geliştirerek;
Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında yaptığı hizmet esnasında; hayatını kaybeden veya sakat kalan erbaş ve erlerin (Uzm. Erbaşlar, uzman jandarmalar ile sözleşmeli erbaş ve erler dışında) kendilerine, eş ve çocuklarına, bakmakla yükümlü oldukları kimselere sağlamakta olduğu sosyal ve ekonomik desteği artırarak yükseltmek,
TSK Mehmetçik Vakfına bağışta bulunanlar ile kendilerine yardım edilen Mehmetçik ve aileleri arasındaki sevgi ve güven duygularını sosyal destek faaliyetleri ile güçlendirerek, yüce Türk ulusunun takdirine layık örnek bir yardım kuruluşu olmaktır.

TSK Mehmetçik Vakfı Temel Değerleri

  • Dürüstlük,
  • Güvenirlilik ve saygınlık,
  • Milli değerlere, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlılık,
  • Şeffaflık,
  • Yüksek sorumluluk duygusu,
  • Gönüllülük,
  • Yardım severlik,
  • Yaratıcı katılımcılık,
  • Tarafsızlık,
  • Bilimsellik.

Vakfın İstanbul’da daha etkin faaliyette bulunmasını amaçlayan Anadolu Yakası Temsilciliği’nin aşağıdaki adreste hizmet vereceği belirtildi.

Silahlı Kuvvetlerimizin hayırlı evlatları Mehmetçiklerimiz, anne-babaları ve yakınları için 31 yıldır var olan TSK Mehmetçik Vakfı faaliyetleri Anadolu Yakası temsilciliği olarak Kadıköy’de sürdürüyor.

Çetintaş İş merkezi, Caferağa, Albay Faik Sözdener Cd. No:17/3, 34710 Kadıköy/İstanbul

Telefon: (0216) 369 66 22
Silahlı Kuvvetlerimizin hayırlı evlatları Mehmetçiklerimiz, anne-babaları ve yakınları için 31 yıldır var olan TSK Mehmetçik Vakfı faaliyetleri Anadolu Yakası temsilciliği olarak Kadıköy'de sürdürüyor.

Kadıköy Postası

Kadıköy Postası Kadıköy haberlerini size en doğru şekilde Kadıköy Haber sayfalarından ulaştıracaktır. Kadıköy Postası Kadıköylünün Sesi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu