Seyahat

Yunanistan’dan Golden Visa Şartlarıyla ilgili hamle

Yunanistan Golden Visa şartlarında değişiklik için düğmeye bastı.

Yunanistan Golden Visa programını ülkenin 10 yıllık mali krizi haline gelen 2013 yılında başlatmıştı. Yatırım yoluyla ikamet programında yeni şartlar yolda.

National Türk’te yer alan haberde Yunanistan’ın, Avrupa’da altın vize veren son ülkelerden biri olduğu belirtildi. Tartışmalı ‘yatırım yoluyla ikamet’ programları, yabancıların bir ülkede uzun vadede kalma hakkını ‘satın almasına’ olanak tanıyor.

Güvenlik ve enflasyonla ilgili endişeler, birçok AB ülkesinin son yıllarda Golden Visa programlarını kaldırmasına yol açmıştı.

Yunanistan ise bu programı devam ettiren az sayıda Avrupa ülkesinden biri. Ege ülkesi konut piyasasının çöküşünün ardından başlattığı programı hala devam ettiriyor.

Yunanistan Golden Visa nedir?

yunanistandan golden visa hamlesi 1

Golden Visa (Altın Vize), belirli bir değerde mülk satın alan üçüncü ülke vatandaşlarının geçici ikamet etmelerine olanak tanıyan bir program.

Başlangıçta, 250 bin Euro veya daha fazla bir gayrimenkul yatırımı size Yunanistan’da beş yıllık oturma izni kazandırabilir ve bu izin yedi yıl sonra vatandaşlığa dönüştürülebilir.

Ancak geçen yıl, artan ev fiyatlarına ilişkin endişeler, hükümetin Atina, Mikonos, Santorini ve Selanik’in bazı bölgelerinde alt limiti 500 bin Euro’ya çıkarmasına yol açtı.

Başbakan Kyriakos Mitsotakis’e göre bu miktar şimdi 800 bin Euro’ya kadar çıkabilir.

Yunanistan Golden Visa alt limitini neden artırıyor?

Yunanistan Golden Visa, devlet veya özel tahvil ve hisselere yapılan 400 bin Euro’luk yatırım yoluyla da alınabilse de, bir mülk satın almak, yatırım yoluyla ikamet etmenin en popüler yolu.

Haberin tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Öte yandan Bursa’nın İznik İlçesi’nde milattan sonra 2’nci yüzyılda yaptırılan ve arkeolojik kazılarda bölgedeki yaşam izlerinin milattan önce 6’ncı yüzyıla kadar uzandığı belirlenen Roma Tiyatrosu ile yapımı 2 bin 300 yıl öncesine uzanan tarihi surların İstanbul ve Yenişehir Kapıları, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından tekrar ziyarete açıldı.

Haber Merkezi

Kadıköy Postası size en doğru ve en önemli haberleri verecek. WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu