Oyun

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S ve PC’deki en iyi yarış oyunları

Sadece birkaç yıl önce yarış oyunları iki boyutlu oyun tasarımının sınırlarıyla sınırlıydı. Oyuncular olayları ekranda yukarıdan aşağıya bir perspektiften izlediler, virajları göründükleri anda, genellikle inanılmaz hızlarda aldılar. 2022’de durum çok farklı çünkü hemen hemen her zevke ve yetenek seviyesine uygun sürüş oyunları var.

İster gündelik bir sürüşe çıkmak istiyor olun, ister işleri biraz daha ciddiye almak istiyor olun, her platformun size sunabileceği bir şeyler vardır. Bu listede PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S ve PC’deki en iyi yarış oyunlarını temsil edecek şekilde her zevke hitap eden sürüş oyunlarına yer vermeye çalışacağız.

2021 F1

2021 F1 Dünya Şampiyonası’nın son yarışını (veya daha doğrusu turunu) çevreleyen tartışmaların bir süre daha devam edeceği kesin olsa da, en azından geçen yılın amiral gemisi F1 video oyununda böyle bir kargaşa olmadığına şükredebiliriz. Yeni bir hikaye modu ve bir dizi hoş geldiniz değişikliği ekleyerek serinin mirasını geliştiren F1 2021 , bugüne kadarki en dinamik oyunlardan biriydi.

Codemasters ( TOCA Race Driver ve DIRT serisi gibi diğer oyunlardan sorumlu ) tarafından geliştirilen bu oyun, dünyadaki en popüler motor sporlarından birinin özgün bir yeniden yaratımıdır.

Güncel bir sürücü, araba ve pist listesi içeren F1 2021’de oyuncular sezonlarda yarışabilir, kendi F1 takımlarını yönetebilir ve hatta yeni Frenleme Noktası hikaye modunda yer alabilir. Aiden Jackson adında genç bir çaylak olarak oynayan oyuncular, Formula 2’de başlayacak ve Formula 1’e kadar ilerleyecek. Yeni mod, bir rakiple kafa kafaya yarışacağınız için yarışlara heyecan katacak. Bilirsiniz, Lewis Hamilton ile Nico Rosberg arasındaki klasik kin şenliği gibi ama sanal dünyada ve çok daha az sabotajla.

Son derece teknik bir sporun gerçekçi bir tasvirini yaratmak basit bir iş değil, ancak geliştiriciler F1 2021’in oynanışını tüm beceri seviyelerine hitap ediyor. En sevdiğiniz sporu yeniden yaşamak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yardım seçeneği vardır. Daha fazla meydan okuma mı arıyorsunuz? Oyunun zorluğunu ve fiziğini yeteneğinize uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Gerçek bir F1 deneyimi istiyorsanız, oyunun telaşlı yarışlarını gerçek zamanlı olarak bile oynayabilirsiniz; bu, felaketin bir yanlış köşe uzakta olduğu uzun, hesaplanmış savaşlara yol açar.

F1 2022’nin bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu arada, neden piyasadaki en iyi yarış oyunlarından biri olduğunu görmek için geçen yılın F1 2021 incelemesine buradan göz atabilirsiniz.

Forza Horizon 5

Forza Horizon 4’te yolları noktalayan kumtaşı ve karla karışık yağmurdan (diğer adıyla video oyunu biçiminde Birleşik Krallık’ta mükemmel bir yolculuk) hızla ilerleyerek ikonik Xbox sürüş simülasyonunun bir sonraki bölümü Meksika’ya iniyor. Kelimenin tam anlamıyla, aslında, oyuncuların önce çılgın Hızlı ve Öfkeli tarzında bir ustalıkla bir arabayı uçaktan indirmeleri gerektiğinden .

Forza Horizon 5’te çok sayıda gişe rekorları kıran set var , ancak konu temellere geldiğinde e-yarış hayranları hayal kırıklığına uğramayacak: sürüş ekstra özel hissettiriyor ve NME incelemesinde işaretlendiği gibi, asla en iyi gibi hissetmeyeceksiniz. araba yolda kalmak için sizinle savaşıyor, bir çukura uçacakmışsınız gibi hissetmeden hız hissi muazzam ve cömert geri sarma özelliği ve sürüş çizgisi mükemmel olma konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına geliyor , sadece eğlenceye odaklanmanız gerekiyor.

Reklamcılık
Zahmetli bir şekilde hazırlanmış Meksika manzarası, şimdiye kadar kurgusal bir araba kullanmanın zevkini yaşadığınız en güzel manzaralardan biri olacak ve onu parçalayacak çok sayıda araç sizi bir süre meşgul edecek. Forza Horizon 5, Xbox Series X’teki görsel bir şaheserdir.

Gran Turismo Sport

Hayranlar ve gazeteciler Gran Turismo Sport’un piyasaya sürülmesinde içerik eksikliği nedeniyle eleştirdiler. Ancak geliştirici Polyphony Digital , piyasaya sürülmesinden bu yana PlayStation VR için yeni arabalar, yeni parkurlar ve hatta bir VR modu ekledi. Geliştiriciler, başka bir Gran Turismo oyununu daha geciktirmek yerine oyunun kısaltılmış bir sürümünü yayınladılar ve piyasaya sürülmesinden bu yana onu toplulukla birlikte geliştirdiler.

Sport, seriyle ilgili sıkı kontroller ve yol tutuşu ile gerçekten oyuna dahil olmak isteyen oyuncular için bir dizi ayar ve performans seçeneğine sahiptir. Şu anki haliyle Gran Turismo Sport , oyun yerine çevrimiçi oyuna odaklanan sağlam bir sim-yarış oyunudur. tek oyunculu içerik. Bir kariyer modu, zaman denemeleri ve çevrimdışı bir lig var, ancak çoğu oyuncu oyundan en iyi şekilde yararlanmak için çevrimiçi modları denemek isteyecektir.

Tahminen 8 milyon adet satan Gran Turismo Sport , PS4’teki en popüler sürüş oyunudur ve bunun da haklı bir nedeni vardır. Spor, öncüllerinin oluşturduğu mirasın üzerine inşa edilmiştir. Ancak aynı zamanda rekabetçi yarışlara ve çevrimiçi oyuna odaklanarak serinin geleceğini de belirliyor. En azından Gran Turismo 7 (en son teaser’ı burada bulabilirsiniz) gelecek yıl çıkana kadar PlayStation’da oynayabileceğiniz en iyi yarış oyunu .

Dirt Rally 2.0

DiRT Rally 2.0 mükemmel bir ralli sürüş deneyimidir. 8 gerçek dünya lokasyonu, 36 farklı etap ve birçok ikonik lisanslı araç içeren DiRT Rally 2.0 , oyunculara ralli sürüşünün en gerçekçi simülasyonlarından birini sunuyor. Ağaçların arasından baş döndürücü hızlarda uçacak, arabanızı köşelerden yanlara fırlatacak ve çalışma sürelerinizi mükemmelleştirmeye düşündüğünüzden daha fazla zaman harcayacaksınız.

DiRT Rally 2.0’ı bu kadar harika bir sürüş oyunu yapan şey, gerçek bir ralli deneyimi yaratma kararlılığıdır. Sürüş asistanları mevcuttur ancak geri sarma özelliği yoktur. İster ilk virajda ister son virajda kaza yapın, tüm hatalarınız size aittir. Başarısızlığın yalnızca bir kaza uzakta olduğunu bilmek her yarışı gergin hissettirir. Her sektörde geri mi düşüyorsunuz? Zaman kazanmak için arabayı daha fazla zorlayabilirsiniz, ancak çok fazla zorlarsanız sonunda bir ağaca çarparsınız.

Diğer sürüş oyunlarının aksine, 2.0’ın arabaları asi, evcilleştirilmesi gereken güçlü makinelerdir. Direksiyonla araç kullanmak gerçekten tam vücut egzersizidir ve kontrolörler bile makul miktarda geri bildirim sağlar. Bu, özellikle ralli sürüşünün en tehlikeli dönemlerinden birinden kalma, oyunun Grup B ralli arabaları için geçerlidir. DiRT Rally 2.0 aynı ölçüde acımasız, affetmez ve heyecan vericidir. Ralli sürüşünün sürekli tehlikesini mükemmel bir şekilde yakalıyor ancak bunu ilgi çekici ve özgün bir deneyime yoğunlaştırıyor.

iRacing

Muhtemelen bu listede en az tanınan oyun olan iRacing , espor hayranlarının tercih ettiği oyundur. 2008 yılında piyasaya sürülen ve iRacing.com tarafından geliştirilen iRacing , kendisini “dünyanın önde gelen motor sporları yarış oyunu” olarak tanıtıyor ve bunu iyi bir sebeple yapıyor. Buradaki diğer oyunlar kadar güzel değil ama motor sporlarının zirvesi olarak kalmasının bir nedeni var.

iRacing, gerçek hayattaki gibi özgün ve gerçekçi bir sürüş deneyimi sağlar. Süspansiyondan lastik diferansiyeline ve hatta fren ön ayarına kadar her şey özelleştirilebilir. Pistteki arabaların yol tutuşu gerçek hayattaki benzerlerine benzer. iRacing’in gerçekçiliği o kadar fazladır ki, birçok profesyonel F1 ve Nascar sürücüsü bunu etkinliklerden önce antrenman yapmak için kullanır.

Rekabetçi yarış ligleri, 70’ten fazla pist ve etkileyici lisanslı araba koleksiyonuyla iRacing , oyunculara katılabilecekleri çok şey sunuyor. Rekabetçi yarış ligleri, oyuncuların tur atabileceği dijital bir yarış kariyeri sağlar. Yarışları kazanarak ve güvenli sürüş yaparak sıralamalarda yükseleceksiniz. Gerçekten bir adım daha ileri gitmek isteyenler iRacing’i direksiyon simidi kurulumuyla oynayabilir, profesyoneller de bu şekilde oynar.

Wreckfest

Wreckfest , yıkım derbisi video oyunlarının ve gerçek hayattaki olayların içgüdüsel fizikselliğini aktaran cüretkar bir sürüş oyunudur. Geliştirici Bugbear Entertainment’ın benzersiz imha fiziği gerçek zamanlı olarak ortaya çıkıyor ve her arabayı hedef haline getiriyor. Bir arabanın her bir parçası şaşırtıcı miktarda ayrıntıyla çizilebilir, buruşturulabilir ve çıkarılabilir.

Onu bu kadar keyifli bir sürüş oyunu yapan şey, sunulan çeşitliliktir. Doğrudan yıkıma dayalı etkinlikler, geleneksel stadyum yarışları ve dönüştürülmüş mobilya araçlarıyla yapılan etkinlikler dahil çok sayıda yarış modu vardır. Wreckfest, bu yıkım fiziğinden mükemmel bir şekilde yararlanarak yazı tura attığınızda değişebilecek dramatik yarışlar yaratıyor. Diğer sürücülerle çok fazla boya takası yaparsanız arabanıza kalıcı hasar verirsiniz. Hasar, araç performansını etkiler ve bu da aracınızın performansını değiştirebilir.

Bu listedeki diğer oyunların kalitesine sahip olmayabilir, ancak Wreckfest çok az araba oyununun sağlayabileceği bir deneyim sunuyor. Oyuncuları arabanın etrafındaki alanın farkında olmaya zorlar ve oyuncuları sorumsuzca araç kullandıkları için cezalandırır. Kötü bir çarpışma veya çarpışma sonrasında bir arabanın parçalara ayrılmasını izlemek de temel insan düzeyinde memnuniyet vericidir. Kimsenin yaralanmaması şartıyla iyi bir kazayı hepimiz severiz.

ShowRunner.

SnowRunner tamamen yolculukla ilgilidir. Diğer sürücülerle yarışmak yerine, doğa şartlarına karşı sürüş yaparak çamur, su, kar, buz ve diğer her şeyi aşıyorsunuz. Bu, gerçek sürüş eylemine odaklanan bir oyundur. Virajlarda hızlanmak ve tur sürelerini kovalamak yerine, zamanınızı eşyaları teslim etmeye harcayacaksınız.

SnowRunner, oyuncuları diğer oyunların yapmadığı şekilde araç kullanmaya teşvik ediyor. Çekiş kazanmak için diferansiyel kilidini değiştirebilir, dört tekerlekten çekişi etkinleştirebilir ve hatta zor durumlardan kurtulmak için bir vinç kullanabilirsiniz. Başarılı olmak için bir kamyonun veya aracın her bir öğesinin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. SnowRunner’daki araçlara olan yakınlığınızı ve becerilerinizi geliştirmek gerçek bir keyiftir. Dürüst olmak gerekirse, oyuna yalnızca birkaç saat kala başaracağınız dayanıklılık becerileri karşısında hayrete düşeceksiniz.

Çamurlu bir bataklıktan çıkmak ve buzla kaplı bir tepeye tırmanmak arasında SnowRunner oldukça rahatlatıcı olabilir. Açık yollarda gezinmek, manzarayı seyretmek ve araba kullanırken en sevdiğiniz podcast’i dinlemek gevşemenin harika bir yoludur. Biraz farklı bir şey arıyorsanız SnowRunner , tipik sürüş oyunlarından mükemmel bir eğlencedir.

Haber Merkezi

Kadıköy Postası size en doğru ve en önemli haberleri verecek. WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu